Pages

Thursday, January 31, 2008

Dr. Manmohan Singh



Dr. Manmohan Singh


Name : Dr. Manmohan Singh
14th Prime Minister of India
Date of birth : 26 September 1932
Place of birth : Gah, West Punjab (now in Pakistan)
Nationality: Indian
Gender: Male
Spouse : Gursharan Kaur
Political party : Indian National Congress

Dr.Manmohan Singh is the fourteenth Prime Minister of India. He was born on 26 September 1932, Gah, West Punjab (now in Pakistan). He is the first Sikh Indian prime minister, Singh was sworn in on May 22, 2004. Manmohan Singh is considered one of the most qualified and influential figures in India's recent history, mainly because of the economic reforms he had initiated in 1991 when he was Finance Minister under Prime Minister Narasimha Rao.

His economics education included an undergraduate (1952) and a master's degree (1954) from Punjab University; an undergraduate degree (1957) from Cambridge university (St. John's College); and a doctorate (1962) from Oxford university (Nuffield College).

He was awarded the Outstanding Parliamentarian Award in 2002. The University of Oxford awarded him an honorary Doctor of Civil Law degree in June 2005, and in October 2006, the University of Cambridge followed with the same honour. Singh married Gursharan Kaur in 1958, and they have three daughters.

He was also a member of the Rajya Sabha from Assam since 1991 and the upper house leader of the opposition from 1998 - 2004 when India was governed by Bharatiya Janata Party.

Prime Ministers of India

Jawaharlal Nehru | Gulzari Lal Nanda | Lal Bahadur Shastri | Indira Gandhi | Morarji Desai | Charan Singh | Indira Gandhi | Rajiv Gandhi | V. P. Singh | Chandra Shekhar | P. V. Narasimha Rao | Atal Bihari Vajpayee | H. D. Deve Gowda | I. K. Gujral | Atal Bihari Vajpayee | Dr. Manmohan Singh

Presidents of India

Dr.Rajendra Prasad | Dr.Sarvepalli Radhakrishnan | Dr.Zakir Husain | Varahagiri Venkata Giri | Justice Mohammed Hidayatullah | Fakhruddin Ali Ahmed | B.D.Jatti | Neelam Sanjeeva Reddy | Giani Zail Singh | R.Venkataraman | Dr.Shanker Dayal Sharma | K. R. Narayanan | A P J Abdul Kalam | Pratibha Patil

Vice Presidents of India

Dr. S. Radhakrishnan |Dr. Zakir Hussain | V.V.Giri | G.S. Pathak | B.D. Jatti | Justice. M. Hitdayatullah | R.Venkataraman | Dr.Shankar Dayal Sharma | K.R.Narayanan | Krishan Kanth | Bhairon Singh Shekhawat | Mohammad Hamid Ansari

Great Indians >>

More Informations in India >>> Click Here

Sunday, January 27, 2008

I. K.Gujral



I. K.Gujral


Name : I. K.Gujral
Full Name : Inder Kumar Gujral
13th Prime Minister of India
In office 21 April 1997 – 19 March 1998
Date of birth : 4 December 1919
Place of birth : Jhelum (now in Pakistan)
Nationality : Indian
Gender : Male
Spouse : Sheila Gujral
Father : Shri Avtar Narain Gujral
Mother : Smt. Pushpa Gujral
Political party : Janata Dal

Inder Kumar Gujral was born at Jhelum (now in Pakistan) on 4th December 1919. Gujral was born into a respectable Punjabi Khatri family.He is M.A., B.Com. Ph.D. & D.Litt. (Hons. Causa). Gujral and Smt. Shiela Gujral were married on May 26, 1945. He sworn in as the 12th Prime Minister of India on Monday, the 21st of April, 1997.

Inder Kumar Gujral belongs to a family of freedom fighters both his parents participated in the freedom struggle in Punjab. He actively took part in India's freedom struggle, and was jailed in 1942 during 'Quit India Movement'.

Gujral was the Minister of External Affairs from June 1, 1996 and held additional charge of the Ministry of Water Resources from June 28, 1996. He was the Minister of External Affairs earlier during 1989-1990.

He was Ambassador of India to U.S.S.R. (Cabinet Rank) from 1976-1980. He was the Minister of Communications & Parliamentary Affairs; Minister of Information & Broadcasting and Communications; Minister of Works & Housing; Minister of information & Broadcasting; Minister of Planning.

Gujral left the Congress Party in the mid-1980s and joined the Janata Dal. The Dal was a third-party with mainly socialist leanings and regional bases. In 1989 elections, Gujral was elected from Jallandhar parliamentary constituency of Punjab. He served as Minister of External Affairs in V.P.Singh cabinet.

In 1992,Gujral was elected to Rajya Sabha and remained a key Janata Dal leader. After 1996 elections, when United Front government was formed at the center under the leadership of H.D.Deve Gowda, he was again named Minister of External Affairs of India. But when the Congress Party objected and threatened to withdraw its vote of support to the UF, the UF elected I.K. Gujral to Lead the Government. His tenure ended just after 10 months when the Congress Party again decided to withdraw support to the UF. He retired from active politics in 1999.

Prime Ministers of India

Jawaharlal Nehru | Gulzari Lal Nanda | Lal Bahadur Shastri | Indira Gandhi | Morarji Desai | Charan Singh | Indira Gandhi | Rajiv Gandhi | V. P. Singh | Chandra Shekhar | P. V. Narasimha Rao | Atal Bihari Vajpayee | H. D. Deve Gowda | I. K. Gujral | Atal Bihari Vajpayee | Dr. Manmohan Singh

Presidents of India

Dr.Rajendra Prasad | Dr.Sarvepalli Radhakrishnan | Dr.Zakir Husain | Varahagiri Venkata Giri | Justice Mohammed Hidayatullah | Fakhruddin Ali Ahmed | B.D.Jatti | Neelam Sanjeeva Reddy | Giani Zail Singh | R.Venkataraman | Dr.Shanker Dayal Sharma | K. R. Narayanan | A P J Abdul Kalam | Pratibha Patil

Vice Presidents of India

Dr. S. Radhakrishnan |Dr. Zakir Hussain | V.V.Giri | G.S. Pathak | B.D. Jatti | Justice. M. Hitdayatullah | R.Venkataraman | Dr.Shankar Dayal Sharma | K.R.Narayanan | Krishan Kanth | Bhairon Singh Shekhawat | Mohammad Hamid Ansari

Great Indians >>

More Informations in India >>> Click Here

Saturday, January 26, 2008

H. D. Deve Gowda


H. D. Deve Gowda


Name : H. D. Deve Gowda
Full Name : Haradanahalli Dodde Gowda Deve Gowda
12th Prime Minister of India
1 June 1996 – 21 April 1997
Date of birth : 18 May 1933
Place of birth : Haradanahalli Village, Hassan District, Karnataka
Nationality: Indian
Gender: Male
Religion Hindu

Haradanahalli Doddegowda Deve Gowda born on 18 May 1933 in Haradanahalli, Karnataka. He was the twelfth Prime Minister of the Republic of India (1996–1997) and the 14th chief minister of the state of Karnataka (1994–1996).

After completing his education, he joined the Congress Party in 1953 and remained a member till 1962. Gowda, contested as an Independent candidate and was elected to the Karnataka Legislative Assembly in 1962. The Holenarasipur constituency sent him to the Assembly for three more consecutive terms: the Fourth (1967-71), the Fifth (1972-77), and the Sixth (1978-83) Assemblies. In 1975 he was jailed for 18 months when he opposed Gandhi's state of emergency.

He also became the President of Janta party twice at State level and President of State Janata Dal in 1994. He was elected as the leader of the Janata Dal Legislative Party and on December 11, 1994 he assumed office as the 14th Chief Minister of Karnataka. He then contested as a candidate from Ramanagar Assembly constituency and won by a thumping majority His leadership of the Third Front (a group of regional parties and Non-Congress and Non-BJP combine) led to his Prime Minister's job. Deve Gowda resigned as the Chief Minister of Karnataka on 30 May 1996 to be sworn in as the 11th Prime Minister of India.

Prime Ministers of India

Jawaharlal Nehru | Gulzari Lal Nanda | Lal Bahadur Shastri | Indira Gandhi | Morarji Desai | Charan Singh | Indira Gandhi | Rajiv Gandhi | V. P. Singh | Chandra Shekhar | P. V. Narasimha Rao | Atal Bihari Vajpayee | H. D. Deve Gowda | I. K. Gujral | Atal Bihari Vajpayee | Dr. Manmohan Singh

Presidents of India

Dr.Rajendra Prasad | Dr.Sarvepalli Radhakrishnan | Dr.Zakir Husain | Varahagiri Venkata Giri | Justice Mohammed Hidayatullah | Fakhruddin Ali Ahmed | B.D.Jatti | Neelam Sanjeeva Reddy | Giani Zail Singh | R.Venkataraman | Dr.Shanker Dayal Sharma | K. R. Narayanan | A P J Abdul Kalam | Pratibha Patil

Vice Presidents of India

Dr. S. Radhakrishnan |Dr. Zakir Hussain | V.V.Giri | G.S. Pathak | B.D. Jatti | Justice. M. Hitdayatullah | R.Venkataraman | Dr.Shankar Dayal Sharma | K.R.Narayanan | Krishan Kanth | Bhairon Singh Shekhawat | Mohammad Hamid Ansari

Great Indians >>

More Informations in India >>> Click Here

Thursday, January 24, 2008

Atal Bihari Vajpayee



Atal Bihari Vajpayee


Name : A. B Vajpayee
Full Name : Atal Bihari Vajpayee
11th Prime Minister of India
In office
First Term : May 16, 1996 - May 31, 1996
Second Term : March 19, 1998 - May 13, 2004
Date of birth : 25 December, 1924
Place of birth : Gwalior, India
Marital Status : Unmarried
Nationality: Indian
Gender: Male
Religion : Hindu
Occupations: Politician , Poet
Father : Shri Krishna Bihari Vajpayee
Mother : Smt. Krishna Devi
Political party : Bharatiya Janata Party
Educational Qualifications : M.A. (Political Science) Educated at Victoria (now Laxmibai) College, Gwalior (Madhya Pradesh) and D.A.V. College, Kanpur (Uttar Pradesh)

Atal Bihari Vajpayee born on December 25, 1924 at Gwalior, Madhya Pradesh, India. He was the Prime Minister of India from May 16 - May 31, 1996 and a second time from March 19, 1998 to May 13, 2004. With his swearing-in as Prime Minister, he has been the only Prime Minister since Jawaharlal Nehru to occupy the office of the Prime Minister of India through three successive mandates. He retired from active politics in December 2005

Vajpayee has been a Member of Parliament since 1957. He was elected to the 5th, 6th and 7th Lok Sabha and again to the 10th, 11th 12th and 13th Lok Sabha and to Rajya Sabha in 1962 and 1986. He has again been elected to Parliament from Lucknow in Uttar Pradesh for the fifth time consecutively. He is the only parliamentarian elected from four different States at different times namely - UP, Gujarat, MP and Delhi.

He has been taking a keen interest in international affairs, upliftment of Scheduled Castes and Scheduled Tribes, women and child welfare. Some of his travels abroad include visits such as - Member, Parliamentary Goodwill Mission to East Africa, 1965; Parliamentary Delegation to Australia, 1967; European Parliament, 1983; Canada, 1987; Indian delegation to Commonwealth Parliamentary Association meetings held in Canada, 1966 and 1994, Zambia, 1980, Isle of Man 1984, Indian delegation to Inter-Parliamentary Union Conference, Japan, 1974; Sri Lanka, 1975; Switzerland, 1984; Indian Delegation to the UN General Assembly, 1988, 1990, 1991, 1992, 1993 and 1994; Leader, Indian Delegation to the Human Rights Commission Conference, Geneva, 1993.

Vajpayee Participated in Freedom Struggle and went to jail in 1942; detained during Emergency in 1975-77; was awarded Padma Vibhushan by President of India in recognition of his services to the Nation; Conferred, Honorary Doctorate of Philosophy by Kanpur University,1993; Lok Manya Tilak Puruskar, 1994; Bharat Ratna Pt. Govind Ballabh Pant Award for Best Parliamentarian, 1994

Positions Held

1951 Founder-Member, Bharatiya Jana Sangh
1957 Elected to 2nd Lok Sabha
1957-77 Leader, Bharatiya Jana Sangh Parliamentary Party
1962 Member, Rajya Sabha
1966-67 Chairman, Committee on Government Assurances
1967 Re-elected to 4th Lok Sabha (2nd term)
1967-70 Chairman, Public Accounts Committee
1968-73 President, B.J.S.
1971 Re-elected to 5th Lok Sabha (3rd term)
1977 Re-elected to 6th Lok Sabha (4th term)
1977-79 Union Cabinet Minister, External Affairs
1977-80 Founder- Member, Janata Party
1980 Re-elected to 7th Lok Sabha (5th term)
1980-86 President, Bharatiya Janata Party
1980-84, 1986 and 1993-96 Leader, B.J.P. Parliamentary Party
1986 Member, Rajya Sabha
1988-90 Member, House Committee
1990-91 Chairman, Committee on Petitions
1991 Re-elected to 10th Lok Sabha (6th term)
1991-93 Chairman, Public Accounts Committee
1993-96 Chairman, Committee on External Affairs
Leader of Opposition, Lok Sabha
1996 Re-elected to 11th Lok Sabha (7th term)
16 May 1996 -31 May 1996 Prime Minister of India
1996-97 Leader of Opposition, Lok Sabha
1997-98 Chairman, Committee on External Affairs
1998 Re-elected to 12th Lok Sabha (8th term)
1998-99 Prime Minister of India
1999 Re-elected to 13th Lok Sabha (9th term)
13 Oct.1999 to 13 May 2004 Prime Minister

Prime Ministers of India

Jawaharlal Nehru | Gulzari Lal Nanda | Lal Bahadur Shastri | Indira Gandhi | Morarji Desai | Charan Singh | Indira Gandhi | Rajiv Gandhi | V. P. Singh | Chandra Shekhar | P. V. Narasimha Rao | Atal Bihari Vajpayee | H. D. Deve Gowda | I. K. Gujral | Atal Bihari Vajpayee | Dr. Manmohan Singh

Presidents of India

Dr.Rajendra Prasad | Dr.Sarvepalli Radhakrishnan | Dr.Zakir Husain | Varahagiri Venkata Giri | Justice Mohammed Hidayatullah | Fakhruddin Ali Ahmed | B.D.Jatti | Neelam Sanjeeva Reddy | Giani Zail Singh | R.Venkataraman | Dr.Shanker Dayal Sharma | K. R. Narayanan | A P J Abdul Kalam | Pratibha Patil

Vice Presidents of India

Dr. S. Radhakrishnan |Dr. Zakir Hussain | V.V.Giri | G.S. Pathak | B.D. Jatti | Justice. M. Hitdayatullah | R.Venkataraman | Dr.Shankar Dayal Sharma | K.R.Narayanan | Krishan Kanth | Bhairon Singh Shekhawat | Mohammad Hamid Ansari

Great Indians >>

More Informations in India >>> Click Here

Tuesday, January 22, 2008

P. V. Narasimha Rao



P. V. Narasimha Rao


Name : P. V. Narasimha Rao
Full Name : Pamulaparthi Venkata Narasimha Rao
Prime Minister of India
In office June 21, 1991 – May 16, 1996
Date of birth : June 28, 1921
Date of Death : December 23, 2004
Place of birth : Karimnagar, Andra Pradesh, India
Place of death : New Delhi, India
Nationality: Indian
Gender: Male
Religion : Hindu
Occupations: Lawyer, Activist
Father : P. V. Ranga Rao
Political party : Political party Congress (I)

Pamulaparthi Venkata Narasimha Rao was born on June 28, 1921 at Vangara village, Karimnagar district of Andhra Pradesh. He studied in Osmania University, Hyderabad, Bombay university and the Nagpur university. He was able to speak in 17 languages. He was an advocate an active freedom fighter during the Indian Independence movement and joined full time politics after independence as a member of the Indian National Congress.

He was the Minister of Law and Information, 1962-64; Law and Endowments, 1964-67; Health and Medicine, 1967 and Education, 1968-71, Government of Andhra Pradesh. He was the Chief Minister, Andhra Pradesh, 1971-73; General Secretary, All India Congress Committee, 1975-76; Chairman, Telugu Academy, Andhra Pradesh, 1968-74; Vice-President, Dakshin Bharat Hindi Prachar Sabha, Madras, from 1972. He was also Member, Andhra Pradesh Legislative Assembly, 1957-77; Member, Lok Sabha 1977-84. He was Minister for External Affairs from January 14, 1980 to July 18, 1984; Minister of Home Affairs from July 19, 1984 to December 31, 1984 and the Minister of Defence from December 31, 1984 to September 25, 1985. He then assumed charge as Minister of Human Resource Development on September 25, 1985.

After the assassination of Rajiv Gandhi and the general elections of 1991 , Rao was chosen to lead the Congress party and after Congress won in parliament later that year he became Prime Minister. He was the first person outside the Nehru-Gandhi family to serve as Prime Minister for five continuous years. He was also the first Prime Minister to Lead a minority government for a full term . His government survived a "no-confidence" vote in Parliament in 1994. When general elections were held in May, Rao and Congress were defeated, and he lost the prime ministership. He retained leadership of the Congress party until late 1996 . After his retirement from national politics Rao published a novel named The Insider . The controversial book, which follows the career of a person as he rises through the ranks of Indian politics, resembled events from Rao's own life. Rao, however, denied any connection. Rao suffered a heart attack on 9 December 2004, and was taken to the All India Institute of Medical Sciences where he died 14 days later at the age of 83.

Prime Ministers of India

Jawaharlal Nehru | Gulzari Lal Nanda | Lal Bahadur Shastri | Indira Gandhi | Morarji Desai | Charan Singh | Indira Gandhi | Rajiv Gandhi | V. P. Singh | Chandra Shekhar | P. V. Narasimha Rao | Atal Bihari Vajpayee | H. D. Deve Gowda | I. K. Gujral | Atal Bihari Vajpayee | Dr. Manmohan Singh

Presidents of India

Dr.Rajendra Prasad | Dr.Sarvepalli Radhakrishnan | Dr.Zakir Husain | Varahagiri Venkata Giri | Justice Mohammed Hidayatullah | Fakhruddin Ali Ahmed | B.D.Jatti | Neelam Sanjeeva Reddy | Giani Zail Singh | R.Venkataraman | Dr.Shanker Dayal Sharma | K. R. Narayanan | A P J Abdul Kalam | Pratibha Patil

Vice Presidents of India

Dr. S. Radhakrishnan |Dr. Zakir Hussain | V.V.Giri | G.S. Pathak | B.D. Jatti | Justice. M. Hitdayatullah | R.Venkataraman | Dr.Shankar Dayal Sharma | K.R.Narayanan | Krishan Kanth | Bhairon Singh Shekhawat | Mohammad Hamid Ansari

Great Indians >>

More Informations in India >>> Click Here

Monday, January 21, 2008

Chandra Shekhar



Chandra Shekhar


Name : Chandra Shekhar
9th Prime Minister of India
In office November 10, 1990 – June 21, 1991
Date of birth : July 1, 1927
Date of Death : July 8, 2007
Place of birth : Ibrahimpatti, Uttar Pradesh, India
Place of death : New Delhi, India
Religion : Hindu
Nationality: Indian
Gender: Male
Spouse : Smt. Duja Devi

Chandra Shekhar Singh was born on July 1, 1927 in village Ibrahimpatti in District Ballia, Uttar Pradesh. Shri Chandra Sekhar is married to Smt. Duja Devi. Chandra Shekar did his Master of Arts (MA) at Allahabad University. After graduation, he became active in socialist politics. He joined the Socialist Movement. He was closely associated with Acharya Narendra Dev. He was elected Secretary of the District Praja Socialist Party, Ballia. Within a year, he was elected Joint Secretary of the U.P. State Praja Socialist Party. In 1955-56 he took over as General Secretary of the Uttar Pradesh, state Praja Socialist Party.

From 1962 to 1967, Shekhar belonged to the Rajya Sabha, the Upper house of the Parliament of India. He had a nationwide padayatra in 1984 to know the country better as he claimed which gave the jitters to Indira Gandhi, the then Prime Minister.He was called a 'Young Turk".

He has been a Member of Parliament since 1962 except for a brief period from 1984 to 1989. In 1989 he successfully contested both from his home constituency, Ballia, and the adjoining Maharajganj constituency in Bihar. He vacated the latter. He was President of the Janata Party from 1977 to 1988.

He was Prime Minister for only seven months from 10 November 1990 to 21 June 1991. He resigned after the Congress Party withdrew support to him. He remained in office until national elections could be held later that year. He was honoured with the inaugural Outstanding Parliamentarian Award in 1995.

Prime Ministers of India

Jawaharlal Nehru | Gulzari Lal Nanda | Lal Bahadur Shastri | Indira Gandhi | Morarji Desai | Charan Singh | Indira Gandhi | Rajiv Gandhi | V. P. Singh | Chandra Shekhar | P. V. Narasimha Rao | Atal Bihari Vajpayee | H. D. Deve Gowda | I. K. Gujral | Atal Bihari Vajpayee | Dr. Manmohan Singh

Presidents of India

Dr.Rajendra Prasad | Dr.Sarvepalli Radhakrishnan | Dr.Zakir Husain | Varahagiri Venkata Giri | Justice Mohammed Hidayatullah | Fakhruddin Ali Ahmed | B.D.Jatti | Neelam Sanjeeva Reddy | Giani Zail Singh | R.Venkataraman | Dr.Shanker Dayal Sharma | K. R. Narayanan | A P J Abdul Kalam | Pratibha Patil

Vice Presidents of India

Dr. S. Radhakrishnan |Dr. Zakir Hussain | V.V.Giri | G.S. Pathak | B.D. Jatti | Justice. M. Hitdayatullah | R.Venkataraman | Dr.Shankar Dayal Sharma | K.R.Narayanan | Krishan Kanth | Bhairon Singh Shekhawat | Mohammad Hamid Ansari

Great Indians >>

More Informations in India >>> Click Here

Sunday, January 20, 2008

Vishwanath Pratap Singh



V.P.Singh


Name : V.P.Singh
Full Name : Vishwanath Pratap Singh
8th Prime Minister of India
In office 2 December 1989 – 10 November 1990
Date of birth : 25 June 1931
Place of birth : Allahabad, India
Nationality: Indian
Gender : Male

Indian politician and 8th Prime Minister of India. Vishwanath Pratap Singh was born on June 25, 1931 at Allahabad. He was educated at Allahabad and Poona Universities. He was married to Smt. Sita Kumari on June 25, 1955. V. P. Singh became Prime Minister on December 2,1989 and continued till November 10, 1990. He took a major decision in implementing the Mandal Commission recommendations.

Prime Ministers of India

Jawaharlal Nehru | Gulzari Lal Nanda | Lal Bahadur Shastri | Indira Gandhi | Morarji Desai | Charan Singh | Indira Gandhi | Rajiv Gandhi | V. P. Singh | Chandra Shekhar | P. V. Narasimha Rao | Atal Bihari Vajpayee | H. D. Deve Gowda | I. K. Gujral | Atal Bihari Vajpayee | Dr. Manmohan Singh

Presidents of India

Dr.Rajendra Prasad | Dr.Sarvepalli Radhakrishnan | Dr.Zakir Husain | Varahagiri Venkata Giri | Justice Mohammed Hidayatullah | Fakhruddin Ali Ahmed | B.D.Jatti | Neelam Sanjeeva Reddy | Giani Zail Singh | R.Venkataraman | Dr.Shanker Dayal Sharma | K. R. Narayanan | A P J Abdul Kalam | Pratibha Patil

Vice Presidents of India

Dr. S. Radhakrishnan |Dr. Zakir Hussain | V.V.Giri | G.S. Pathak | B.D. Jatti | Justice. M. Hitdayatullah | R.Venkataraman | Dr.Shankar Dayal Sharma | K.R.Narayanan | Krishan Kanth | Bhairon Singh Shekhawat | Mohammad Hamid Ansari

Great Indians >>

More Informations in India >>> Click Here

Rajiv Gandhi




Rajiv Gandhi Memorial Sriperumbudur


Rajiv Gandhi


Name : Rajiv Gandhi
7th Prime Minister of India
In office
31 October 1984 - 2 December 1989
Date of birth : 20 August 1944
Date of Death : 21 May 1991
Place of birth : Mumbai ( Bombay) India
Place of death : Sriperumbudur, Tamil Nadu, India
Nationality: Indian
Gender : Male
Father : Jawaharlal Nehru ( Born on November 14, 1889 )
Mother : Indira Gandhi ( Born on November 19, 1917 )
Spouse : Sonia Gandhi ( Born on December 9, 1946 )
Son : Rahul Gandhi ( Born on June 19, 1970 )
Daughter : Priyanka Gandhi ( Born on Jan 11, 1972 )
Political party : Indian National Congress
1960 Passed Senior Cambridge from Doon School, Dehradun.
1962 Left for UK for higher studies.
1963 Joined Trinity College, Cambridge to study mechanical engineering.
28 February 1968 Married Sonia Gandhi
1968 Joined Indian Airlines as a pilot
11 May 1981 Joined politics as a primary member of the Congress (I)
15 June 1981 elected from Amethi Lok Sabha constituency
2 February1983 Appointed as Congress General Secretary
31 October 1984 His mother, Indira Gandhi, then prime minister of India, was assassinated. Rajiv Gandhi was sworn in as Prime Minister of India
1984 Congress party returned to power with massive mandate with Rajiv Gandhi as its leader
31 December 1984 was sworn in as PM for the second time
1986 Participated in Commonwealth Summit, London
1986 Participated in six nations summit on peace and disarmament, Mexico
1986 Participated in eight Non-Aligned summit, Harare
1986 Received Nicaragua's highest award "Augusto Caesar Sandini order".
1989 Rajiv Gandhi elected as leader of opposition
21 May 1991 Killed in bomb explosion while electioneering at Sriperumbudur, Tamil Nadu
17 June 1991 Bharat Ratna, the highest honor of the country conferred posthumously.

Prime Ministers of India

Jawaharlal Nehru | Gulzari Lal Nanda | Lal Bahadur Shastri | Indira Gandhi | Morarji Desai | Charan Singh | Indira Gandhi | Rajiv Gandhi | V. P. Singh | Chandra Shekhar | P. V. Narasimha Rao | Atal Bihari Vajpayee | H. D. Deve Gowda | I. K. Gujral | Atal Bihari Vajpayee | Dr. Manmohan Singh

Presidents of India

Dr.Rajendra Prasad | Dr.Sarvepalli Radhakrishnan | Dr.Zakir Husain | Varahagiri Venkata Giri | Justice Mohammed Hidayatullah | Fakhruddin Ali Ahmed | B.D.Jatti | Neelam Sanjeeva Reddy | Giani Zail Singh | R.Venkataraman | Dr.Shanker Dayal Sharma | K. R. Narayanan | A P J Abdul Kalam | Pratibha Patil

Vice Presidents of India

Dr. S. Radhakrishnan |Dr. Zakir Hussain | V.V.Giri | G.S. Pathak | B.D. Jatti | Justice. M. Hitdayatullah | R.Venkataraman | Dr.Shankar Dayal Sharma | K.R.Narayanan | Krishan Kanth | Bhairon Singh Shekhawat | Mohammad Hamid Ansari

Great Indians >>

More Informations in India >>> Click Here

Thursday, January 17, 2008

Charan Singh


Charan Singh


Name : Charan Singh
6th Prime Minister of India
In office
28 July 1979 – 14 January 1980
Date of birth : 23 December 1902
Date of Death : 29 May 1987
Place of birth : Noorpur village, Meerut, Uttar Pradesh
Place of death :
Nationality: Indian
Gender: Male
Spouse : Gayatri Devi
Political party : Janata Party

Chaudhary Charan Singh (1902 – 1987) was the sixth Prime Minister of the Republic of India, serving from 28 July 1979 until 14 January 1980.Charan Singh was born on 23 December 1902 to Meer Singh and Netra Kaur at Noorpur village, Meerut, Uttar Pradesh. After completing graduation in science and masters in arts from Agra he did his LLB and started practicing as a civil lawyer at Ghaziabad.

Charan Singh joined the Indian National Congress in 1929 and took active part in the Freedom Movement. He remained in the party till 1967. He was elected leader of the Sanyukta Vidhayak Dal (SVD) and became the Chief Minister of coalition Government in 1967-68, which lasted less than a year. He became the Chief Minister of another coalition government of Uttar Pradesh in 1970, once again for a brief spell of 6 months.

He was elected to the 6th Lok Sabha in 1977 and was the Home Minister in Morarji’s cabinet. In 1979 Charan Singh took over as the Prime Minister of India for less than a month. He passed away on May 29, 1987.

Prime Ministers of India

Jawaharlal Nehru | Gulzari Lal Nanda | Lal Bahadur Shastri | Indira Gandhi | Morarji Desai | Charan Singh | Indira Gandhi | Rajiv Gandhi | V. P. Singh | Chandra Shekhar | P. V. Narasimha Rao | Atal Bihari Vajpayee | H. D. Deve Gowda | I. K. Gujral | Atal Bihari Vajpayee | Dr. Manmohan Singh

Presidents of India

Dr.Rajendra Prasad | Dr.Sarvepalli Radhakrishnan | Dr.Zakir Husain | Varahagiri Venkata Giri | Justice Mohammed Hidayatullah | Fakhruddin Ali Ahmed | B.D.Jatti | Neelam Sanjeeva Reddy | Giani Zail Singh | R.Venkataraman | Dr.Shanker Dayal Sharma | K. R. Narayanan | A P J Abdul Kalam | Pratibha Patil

Vice Presidents of India

Dr. S. Radhakrishnan |Dr. Zakir Hussain | V.V.Giri | G.S. Pathak | B.D. Jatti | Justice. M. Hitdayatullah | R.Venkataraman | Dr.Shankar Dayal Sharma | K.R.Narayanan | Krishan Kanth | Bhairon Singh Shekhawat | Mohammad Hamid Ansari

Great Indians >>

More Informations in India >>> Click Here

Wednesday, January 16, 2008

Morarji Desai



Morarji Desai


Name : Morarji Desai
5th Prime Minister of India
In office
24 March 1977 – 15 July 1979
Date of birth : 29 February 1896
Date of Death : 10 April 1995
Place of birth : Bhadeli, Gujarat, India
Place of death : New Delhi, India
Nationality: Indian
Gender : Male
Religion : Hindu
Occupation : Civil servant, Activist
Political party : Janata Party

Morarji Ranchhodji Desai (1896 – 1995) was an Indian freedom fighter and 5th Prime Minister of India.He was the first Prime Minister that did not belong to the Indian Congress Party. He is the only Indian to receive the highest civilian awards from both India and Pakistan, namely the Bharat Ratna and Nishaan-e-Pakistan.

Shri Morarji Desai was born on February 29, 1896 in Bhadeli village, now in the Bulsar district of Gujarat. Desai was educated at Wilson College, Bombay where he obtained a B.Sc. in 1916. In 1918 he qualified for the Bombay Civil Service. He resigned from the civil service in 1930. He joined Mohandas K. Gandhi's struggle in 1930 and spent almost 10 years in British jails in the 1930s and 40s.

In 1969 he became chairman of the opposition to Indira Gandhi. He was arrested and detained on June 26, 1975, when Emergency was declared. He was kept in solitary confinement and was released on January 18, 1977, a little before the decision to hold elections to the Lok Sabha was announced. He campaigned vigorously throughout the length and breadth of the country and was largely instrumental in achieving the re-sounding victory of the Janata Party in the General Elections held in March, 1977 for the Sixth Lok Sabha. Shri Desai was himself selected to the Lok Sabha from the Surat Constituency in Gujarat. He was later unanimously elected as Leader of the Janata Party in Parliament and was sworn in as the Prime Minister of India on March 24, 1977.

Prime Ministers of India

Jawaharlal Nehru | Gulzari Lal Nanda | Lal Bahadur Shastri | Indira Gandhi | Morarji Desai | Charan Singh | Indira Gandhi | Rajiv Gandhi | V. P. Singh | Chandra Shekhar | P. V. Narasimha Rao | Atal Bihari Vajpayee | H. D. Deve Gowda | I. K. Gujral | Atal Bihari Vajpayee | Dr. Manmohan Singh

Presidents of India

Dr.Rajendra Prasad | Dr.Sarvepalli Radhakrishnan | Dr.Zakir Husain | Varahagiri Venkata Giri | Justice Mohammed Hidayatullah | Fakhruddin Ali Ahmed | B.D.Jatti | Neelam Sanjeeva Reddy | Giani Zail Singh | R.Venkataraman | Dr.Shanker Dayal Sharma | K. R. Narayanan | A P J Abdul Kalam | Pratibha Patil

Vice Presidents of India

Dr. S. Radhakrishnan |Dr. Zakir Hussain | V.V.Giri | G.S. Pathak | B.D. Jatti | Justice. M. Hitdayatullah | R.Venkataraman | Dr.Shankar Dayal Sharma | K.R.Narayanan | Krishan Kanth | Bhairon Singh Shekhawat | Mohammad Hamid Ansari

Great Indians >>

More Informations in India >>> Click Here

Saturday, January 12, 2008

Shri Gulzari Lal Nanda


Shri Gulzari Lal Nanda


Name : Shri Gulzari Lal Nanda
Date of birth : July 4, 1898
Date of Death : January 15, 1998
Place of birth : Sialkot, Punjab, British India
Place of death : New Delhi, India
Nationality: Indian
Religion : Hindu
Gender: Male

Gulzari Lal Nanda was born on July 4, 1898, in Sialkot (Punjab) was an Indian politician. He was educated at Lahore, Agra and Allahabad. He worked as a research scholar on labour problems at the University of Allahabad (1920-1921) and became Professor of Economics at the National College, Bombay in 1921. He joined the Non-Cooperation Movement the same year. In 1922, he become Secretary of the Ahmedabad Textile Labour Association in which he worked until 1946. He was imprisoned for Satyagraha in 1932, and again from 1942 to 1944. He was elected to the Bombay Legislative Assembly in 1937 and was Parliamentary Secretary (Labour and Excise) to the Government of Bombay from 1937 to 1939. Later, as Labour Minister of the Bombay Government from 1946 to 1950. He was a Member of the National Planning Committee. He was largely instrumental in organising the Indian National Trade Union Congress and later became its President.

In 1947, he went to Geneva as a Government delegate to the International Labour Conference. He worked on the 'The Freedom of Association Committee' appointed by the Conference and visited Sweden, France, Switzerland, Belgium and England to study labour and housing conditions in those countries.

In March 1950, he joined the Planning Commission as its Vice-Chairman. In September the following year, he was appointed Planning Minister in the Union Government. In addition, he was also given charge of the portfolios of Irrigation and Power. He was elected to the House of the People from Bombay in the general elections of 1952 and was re-appointed Minister for Planning Irrigation and Power.

He was elected to the Lok Sabha in 1957 and was appointed Union Minister for Labour and Employment and Planning and, later, as Deputy Chairman of the Planning Commission. He was re-elected to the Lok Sabha in the 1962 from Sabarkantha Constituency in Gujarat. He initiated the Congress Forum for Socialist Action in 1962. He was Union Minister for Labour and Employment in 1962 and 1963 and Minister for Home Affairs from 1963 to 1966. Following the death of Jawaharlal Nehru, he was a sworn in as acting Prime Minister of India on May 27, 1964. Again on January 11, 1966, he was sworn in as acting Prime Minister following the death of Shri Lal Bahadur Shastri. He was a follower of Gandhi's principles and he was awarded the Bharat Ratna.

Prime Ministers of India

Jawaharlal Nehru | Gulzari Lal Nanda | Lal Bahadur Shastri | Indira Gandhi | Morarji Desai | Charan Singh | Indira Gandhi | Rajiv Gandhi | V. P. Singh | Chandra Shekhar | P. V. Narasimha Rao | Atal Bihari Vajpayee | H. D. Deve Gowda | I. K. Gujral | Atal Bihari Vajpayee | Dr. Manmohan Singh

Presidents of India

Dr.Rajendra Prasad | Dr.Sarvepalli Radhakrishnan | Dr.Zakir Husain | Varahagiri Venkata Giri | Justice Mohammed Hidayatullah | Fakhruddin Ali Ahmed | B.D.Jatti | Neelam Sanjeeva Reddy | Giani Zail Singh | R.Venkataraman | Dr.Shanker Dayal Sharma | K. R. Narayanan | A P J Abdul Kalam | Pratibha Patil

Vice Presidents of India

Dr. S. Radhakrishnan |Dr. Zakir Hussain | V.V.Giri | G.S. Pathak | B.D. Jatti | Justice. M. Hitdayatullah | R.Venkataraman | Dr.Shankar Dayal Sharma | K.R.Narayanan | Krishan Kanth | Bhairon Singh Shekhawat | Mohammad Hamid Ansari

Great Indians >>

More Informations in India >>> Click Here

Blog Archive



Latest Exam Results 2010 (click here)

-------------------------------------------------------------------------------------------------
Admissions | Results | Scholarships | Inside View | Home | Recent Post
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Quick Inside View

All about India | Indian States | Facts about India | National Symbols | Dances of India | Information Links | Districts of India | Indian Courts | Recipes of Indian | Monuments in india | India Newspapers
Education in India | Distance Education Providers
India Newspapers | Doordarshan News | All India Radio
Recruitment | Career Links Education in India | Informations in India


States and Union Territories of India

Andhra Pradesh | Arunachal Pradesh | Assam | Bihar | Chhattisgarh | Goa | Gujarat | Haryana | Himachal Pradesh | Jammu and Kashmir | Jharkhand | Karnataka | Kerala | Madhya Pradesh | Maharashtra | Manipur | Meghalaya Mizoram | Nagaland | Orissa | Punjab | Rajasthan | Sikkim | Tamil Nadu | Tripura | Uttar Pradesh | Uttaranchal | West Bengal
Union territories : Andaman and Nicobar Islands | Chandigarh | Dadra and Nagar Haveli | Daman and Diu | Lakshadweep | Pondicherry
National capital territories : Delhi

National Symbols

National Emblem | National Flag | National Animal - Tiger | National Bird - Peacock | National Flower - Lotus | National Tree - Banyan | National Fruit - Mango | National Anthem | National Song | National Game

Great Indians

Presidents of India | Prime Ministers of India | Vice Presidents of India | Freedom Fighters

Education in India

Distance Education Providers | Universities Having Distance Education | University Institutions in India | Joint Entrance Examination - JEE | Indian Institute of Technology - IIT | Indian Institute of Management - IIM | National Institutes of Technology - NIT | Indian Institutes of Information Technology - IIIT | University Grants Commission - UGC | Foreign Language Course | Career Links Professional Councils

Higher Education

Engineering Colleges in India | Medical Colleges in India

Recipes of India

Vegetarian Recipes | Non-Vegetarian Recipes | Mince/Keema Recipes | Egg Recipes | Fish Recipes |Rice Specialities | Pickles | Chutneys | Vattals | Curry Powders | Soups | Salads | Breakfast Dishes | Noodles Recipes | Sandwiches | Snacks | Tiffins |Roti Recipes | Puddings | Drinks Recipes | Ice Creams | Fruit Recipes | Dessert Recipes | Squashes | Jams | Sauces | Wines | Miscellaneous Recipes
Sweets : Cakes | Halwas | Laddu | Baadhusha | Burfi | Payasam Varieties | Other Sweets

Health

Top Heart Attack Fighters

Dances Of India

classical dances : Bharata Natyam | Kathakali | Kathak | Manipuri | Kuchipudi | Odissi | Mohini Attam
Folk Dances North : Bhangra | Dhumal | Rouf | Lama Dance | Pangi Dances | Losar Shona Chuksam | Raas | Gidda | Dhamyal | Duph | Lahoor | Dhurang | Mali Dance | Tera Tali |
Folk Dances East : Bihu | Naga Dance | Hazagiri | Bamboo Dance | Nongkrem | Thang-Ta | Karma | Ponung | Brita or Vrita | Hurka Baul | Kali Nach | Ganta Patua | Paik | Dalkhai |
Folk Dances West : Gendi | Bhagoriya | Jawar | Garba | Dandiya | Kala | Dindi | Mando |
Folk Dances South : Dollu Kunitha |Dandaria | Karagam | Kummi | Kuttiyattam | Padavani | Kolam | Lava | Nicobarese |

FeedBurner FeedCount

Ping search engines.

......Top ^

Disclaimer:-Informationsinindia.blogspot.com is a purely informational website.All informations in this website have been collected from various sources. Care has been taken to present them as accurately and objectively as possible. However, the developers,designers, or the copy right holders of the site do not give any guarantee in this regard and disclaim any responsibility for any eventual loss or damage whatsoever, direct or indirect, physical or otherwise occurred to the users of such data or details.